Jak wyjść z bezdomności?

Paweł Bukała

Bóg może wyciągnąć człowieka z najgorszej sytuacji. Ale trzeba pójść za Nim radykalnie, bezkompromisowo i bez dyskusji – o sposobach wychodzenia z bezdomności opowiada Paweł Bukała, pastor Kościoła Ulicznego.

CHN: Rozmawiamy w ośrodku dla bezdomnych, który udało się niedawno otworzyć. Ile osób tu zamieszkuje?

W tej chwili mamy dziewięciu bezdomnych i dwóch wychowawców. Jest szansa, że rozbudujemy dom i będzie mogło w nim zamieszkać 14 osób. Nie chcemy upychać na siłę więcej ludzi. We Wrocławiu w podobnym budynku pomieszczono kilkadziesiąt osób.

_ Jak to możliwe?

Wystarczy wstawić czteropiętrowe łóżka. Aż trudno uwierzyć, ile osób można pomieścić na niewielkiej przestrzeni. Ale wtedy to już nie jest dom, tylko jakaś przeludniona noclegownia, którą nad ranem trzeba opuścić. My chcemy stworzyć bezdomnym prawdziwy dom, którego nie będą musieli o świcie opuszczać.

_ Skąd u ciebie, Pawle, to zainteresowanie ludźmi bezdomnymi?

Wierzę, że to powołanie. Gdy modliłem się i pytałem Boga, co mam robić, On dał mi wskazówkę: „Będziesz podnosił bezdomnych”. A ponieważ jestem z powołania także ewangelistą, to właśnie bezdomnym postanowiłem głosić Ewangelię. Słowem i czynem.

_ Czy ta wskazówka od Boga nie była dla Ciebie przykrą niespodzianką? Wiele osób woli z różnych względów unikać kontaktu z bezdomnymi.

Pan Bóg musiał przygotowywać moje serce do tej służby od dawna. Pamiętam, że od dziecka szczególnie poruszały mnie filmy o Świętym Franciszku czy Bracie Albercie. Ciekawe, że podobnie jak Adama Chmielowskiego, znanego później właśnie jako Brat Albert, ciągnęło mnie do sztuki. To w sztuce chciałem odnaleźć prawdę. Po co żyć? Dlaczego? W jaki sposób? Ale podobnie jak Chmielowski odnalazłem prawdę w głoszeniu Ewangelii i pomaganiu osobom, które znalazły się poza nawiasem społeczeństwa.

_ Pracujesz z osobami bezdomnymi już jakiś czas. Czy twoim zdaniem da się w ogóle wyjść z bezdomności?

Tak, to jest możliwe. Te przypadki, które ja znam, związane są z nawróceniem ludzi bezdomnych. Bezdomność czyni człowieka biernym, samotnym, pogrążonym w apatii, kroczącym bez większego celu i sensu w życiu. Dzień ogranicza się do wykombinowania, jak by tu zorganizować kolejną flaszkę. Mówimy o ludziach po przejściach, po rozwodach, po jakiejś tragedii, zniszczonych przez nałóg. Często te problemy się łączą. W efekcie bezdomni nie mają motywacji do życia. Lekceważą sobie życie. Mamy więc do czynienia z osobami, które potrzebują bardzo głębokiej przemiany. Czasem mówię do takiego człowieka: kiedy uwierzysz Bogu, On nada twojemu życiu wartość i ciężar. Już nie będziesz lekce-ważył samego siebie, bo z Bogiem Twoje życie nabierze wagi.

_ Co jeszcze przeszkadza bezdomnym w wyjściu z bezdomności?

Na pewno bardzo praktyczne względy. Gdzie zamieszkam? Gdzie będę pracował? Kto mi pomoże? Boją się powrotu do życia. W dodatku większość z nich nauczyła się już funkcjonować na ulicy. Pociąga ich smaczek fałszywej wolności. Wydaje im się, że mogą robić, co chcą, choć ta wolność głównie dotyczy picia alkoholu czy wąchania kleju. Ale problemem jest również to, że niektórym udaje się wyciągnąć z tzw. „wędkowania”, czyli żebrania, więcej, niż ktoś inny zarobiłby uczciwą pracą. Jeśli bezdomny może zarobić w ciągu dnia 200 zł – a po wyjściu z bezdomności nie jest pewne, czy będzie miał pracę, a jeśli tak, to czy nie będzie musiał na te pieniądze pracować dłużej i ciężej – to na pewno nie zachęca go to do zerwania z obecnym życiem, pomimo codziennych  upokorzeń, niebezpieczeństw, trudności.

_ Wystarczy pójść za Jezusem, żeby wyjść z bezdomności?

Tak. Ale trzeba to zrobić radykalnie. Zawsze to powtarzam bezdomnym, którzy pragną zmiany życia. Jeśli nie oddasz Jezusowi wszystkiego, jeśli zachowasz coś dla siebie, to diabeł znajdzie tę furtkę i wykorzysta ją przeciwko tobie. Najczęściej przyczyną jest alkohol. W naszym ośrodku był niedawno człowiek, który poszedł za Bogiem, a potem miał bardzo silny nawrót alkoholowy. Za wszelką cenę chciał pić. Prosiłem go, żeby się modlił, ale on nie chciał, mówił, że już nie potrafi. Pytałem go, jak się czuł, gdy się modlił. Mówił, że super, że to były piękne chwile. Ale teraz musi się napić. Nikogo nie trzymamy na siłę, drzwi są otwarte, więc od nas odszedł. Wiem, że Bóg wcześniej bardzo mocno go dotknął, i to w nadprzyrodzony sposób, a jednak wrócił do nałogu. Czuję się wobec takich przypadków bezradny. One nie mieszczą się w naszej teologii. Ktoś został ochrzczony Duchem Świętym, a potem wraca do nałogu? Jak to możliwe? Ale wierzę, że Bóg wie, co robi. Może te osoby muszą zatoczyć w życiu jeszcze jedno koło? Może muszą jeszcze trochę dostać po tyłku, zmęczyć się takim życiem, żeby naprawdę zapragnąć zmiany?

_ Frustrują cię przypadki osób z takimi nawrotami?

One się po prostu zdarzają. Jednych Ewangelia zmienia od razu, do innych przebija się powoli. Bardziej frustruje mnie, gdy osoby bezdomne nie chcą dać sobie pomóc. Kiedyś miałem bezdomnych za ludzi niezwykle pokornych. Nic bardziej błędnego. Większość z nich to osoby zbuntowane, narzekające, krytykujące, roszczeniowe. Odwrócili się od Boga i świata. A przy tym potrafią niezwykle sprawnie kłamać i manipulować innymi. Trudno się przebić przez ich pancerz. Widzisz człowieka na dnie, a on sam nie dostrzega w jakiej jest sytuacji. Wyciągasz do niego rękę, a on jej nie chwyta. To mnie czasem frustruje.

_ Musisz toczyć z takimi osobami bitwę o umysł.

Dokładnie. Umysł jest polem bitwy. Zmiana zaczyna się od sposobu myślenia. Wszystkie te narzekania: „ja się nie nadaję, ja jestem bez wartości” – tu się musi spełnić to, o czym pisał Apostoł Paweł: zmieniajcie myślenie przez Słowo Chrystusowe. Kiedy bezdomni podejmują wyzwanie, kiedy studiują Słowo Boże, kiedy radykalnie idą za Jezusem – wtedy wychodzą z bezdomności. Mam znajomego, który żył kiedyś na ulicy. Spał w Warszawie, na Tarchominie w szałasie. Nawrócił się razem z ośmioma kolegami. Dwóch z nich jest teraz w więzieniu, inni wrócili na ulicę. Udało się tylko jemu. Ma żonę, firmę, dobrze mu się powodzi. Zapytałem go kiedyś, dlaczego on wyszedł na prostą, a inni nie. Odpowiedział mi, że to proste. Spośród tej dziewiątki tylko on poszedł za Bogiem bezkompromisowo i bezdyskusyjnie. Robił to, co mówiło Słowo Boże. Kropka.

_ Jak w praktyce wygląda taka bitwa o umysł?

Cytuję Słowo Boże, mówię o Bożej miłości, często przytaczam Przypowieść o synu marnotrawnym. To porusza osoby bezdomne. Ale czasami mówię bardzo ostro: ile jeszcze razy będziesz wracał do swoich wymiocin? Ilu z twoich znajomych już umarło? Na spotkaniu Kościoła ulicznego wspomniałem ostatnio o bezdomnym Piotrku, który już nie żyje. Wielu go znało, wielu poruszyły moje słowa. Pytałem: Ilu jeszcze z Was zamierza umrzeć na ulicy? Pan Bóg Was kocha, wyciąga do was rękę. Płakali. Zdaję sobie sprawę, że mogę tylko głosić Słowo Boże i ufać Duchowi Świętemu, że On to wykorzysta.

_ Głosicie Ewangelię, ale jednocześnie proponujecie osobom bezdomnym bardzo konkretny program wychodzenia z bezdomności.

Program podzielony jest na trzy części. Pierwszą nazywamy etapem zerowym. Przez około dwa tygodnie osoba bezdomna może przypatrywać się temu, jak funkcjonuje nasz dom. W tym czasie decyduje, czy chce zostać i czy podda się dyscyplinie i regulaminowi. Na kolejnym etapie zaczyna się realizowanie konkretnych celów. Uczymy, jak komunikować się z innymi, mówić o swoich emocjach i nazywać je. Bezdomni mają z tym ogromny problem. Nie potrafią wyrażać emocji, więc one się w nich kumulują. A to jest bomba zegarowa. My próbujemy ją zawczasu rozbrajać. Uczymy także odpowiedzialności. Ktoś np. zajmuje się kuchnią, ktoś inny narzędziami. Towarzyszą temu wykłady Słowa Bożego oraz zajęcia terapeutyczne. Pracujemy ze znakomitą specjalistką w dziedzinie uzależnień. Na kolejnym etapie uczymy, jak gospodarować swoim czasem. Nasi podopieczni piszą plan działań, jakie podejmą po opuszczeniu naszego domu. Zastanawiamy się, jaką mogliby podjąć pracę.

_ Jak wygląda typowy dzień w waszym domu?

Zaczynamy od porządnej porannej gimnastyki. Po ćwiczeniach jest cichy czas z Biblią. Później praca na rzecz ośrodka. Po tych zajęciach mieszkańcy myją się i idą na pierwszy wykład, który kończy się obiadem. Po obiedzie jest czas wolny i rekreacja. Chłopcy lubią np. pograć w ping-ponga. O 17.00 zaczyna się drugi wykład, czasem zamiast wykładu wyświetlamy film. O 19.00 jemy kolację. Oglądamy wiadomości, po których jest czas na modlitwę. Czasem zapraszamy na dobre kino. Cisza nocna zaczyna się o 22.30. Dzień jest więc dość intensywny, zajęć jest sporo. Raz w tygodniu mamy dodatkową sesję zajęć terapeutycznych. Są też tzw. „problemówki” – spotkania, na których pensjonariusze przekazują sobie informacje o tym, co im przeszkadza, co ich drażni. Ważne jest, żeby mówić o problemie, zamiast uderzać bezpośrednio w daną osobę. Uczymy takiej zasady, by krytyce zawsze towarzyszyła pochwała. Powiedz, co ci się nie podoba w zachowaniu danej osoby, ale także za coś ją pochwal. Nauczyłem się tej zasady od jednego z pastorów. Znakomicie się sprawdza w naszym ośrodku. __