Drukuj

Najnowszy numer

chn2-2016 okladka

Drogi Czytelniku,

w tym wydaniu Chrześcijanina zastanawiamy się nad kontrowersyjnym pytaniem: czy chrześcijanin może posiadać broń? Żyjemy w czasach stabilnej gospodarczo i politycznie Europy, wolnej od wojen międzypaństwowych, choć już nie raz mass media prognozowały najróżniejsze konflikty. Jednak w porównaniu z bardziej odległymi krajami, nie mamy co narzekać. Zacznę od zaproszenia do przeczytania wywiadu z chrześcijańskim misjonarzem i kaznodzieją Samem Childersem, który przyjął przydomek Kaznodziei z karabinem. Ten człowiek jest od wielu lat zaangażowany w pracę wśród dzieci w kilku krajach Afryki. Założył sierocińce, wybudował szkoły, farmę i wspiera rozwój lokalnych przedsiębiorstw. Jego misja rozpoczęła się w momencie trwania krwawej wojny domowej w Sudanie Południowym. Zaczynał od moskitiery przewieszonej przez gałąź i bambusowej maty do spania. Kilka lat temu w obronie dzieci walczył z bojówkami rebelianckiej armii z Północy Sudanu. Dziś codziennie karmi ponad sześć tysięcy dzieci w Afryce. Czy to wyjątkowe namaszczenie, czy może odwaga do czynienia dobra w nietypowy sposób? Polecam zastanowić się nad tym samemu, czytając wywiad.

Być może to tylko sprawa kulturowa, bo przecież prawo do posiadania broni w USA jest nie tylko wyznacznikiem wolności, ale jednym z filarów amerykańskiego społeczeństwa. Broń służy do obrony własnej, swojej rodziny i dóbr osobistych, ale wbrew prawu może zostać użyta, by zastraszyć, okraść czy zabić. Istnieją obozy zwolenników, jak i przeciwników posiadania broni, a przedstawiciele każdego z nich używają szerokiego wachlarza argumentów. Bywały takie czasy, kiedy noszenie broni było uznawane za grzech, a ewangelicznych chrześcijan zaliczano do pacyfistów. Biblia wielokrotnie wypowiada się na temat broni, raz nawołując naród wybrany do chwycenia za broń, innym razem każąc powierzać się całkowicie w ręce Boga, który jest obrońcą życia. Na naszym polskim gruncie głos w dyskusji zabiera Janusz Buzek podkreślając, istotę rzeczy, czyli prawo do obrony własnego mienia.

Na koniec tych wstępnych rozważań warto zacytować slogan z filmu „Kaznodzieja z karabinem” nakręconego na podstawie biografii Sama Childersa - Nadzieja jest największą bronią.

Zbliża się również wrześniowy Synod wyborczy Kościoła Zielonoświątkowego, na którym wybrany zostanie biskup. To bardzo ważny moment w życiu Kościoła, bo jego wizja i wartości wyznaczą kierunek na kolejne cztery lata. W tym numerze w dziale Kościół prezentujemy wizję i plany obu kandydatów na ten urząd – obecnego biskupa Marka Kamińskiego oraz prezbitera Arkadiusza Kuczyńskiego.

 

Zapraszam do czytania.

 

Oliwer Cieślar
redaktor naczelny czasopisma „Chrześcijanin

 

 

SPIS TREŚCI

chn2-2016 spis